مبانی و اصول اولیه جستجو  در وب

کلمات کلیدی:

 برای پیدا کردن هر صفحه، وب سایت یا هر مطلبی نیاز به تایپ کلید واژه‌هایی است. انتخاب کلید واژه‌های مناسب به شما کمک خواهد کرد به سرعت به نتیجه دلخواه خود برسید. اما این کلمات کلیدی را چگونه انتخاب کنیم؟ بهترین کلماتی که می توانید به عنوان کلمات کلیدی به کار برید، واژه‌ها و نام های تخصصی یک حوزه علمی یا مبحث است.معمولا اینگونه کلمات در عنوان و یا متن مقالات و یا صفحات وب سایتها بکار می روند.هر چقدر این کلمات تخصصی‌تر باشند نتایج جستجو به درخواست شما نزدیک‌تر خواهد بود.
در صورتی که بدنبال مبحثی می گردید که چندان تخصصی نیست و یا واژه‌های بکار گرفته شده در آن جنبه عمومی دارد، می توانید کلماتی که احتمالا در عنوان مطالب یا صفحات بکار می‌رود را انتخاب کنید حتی به صورت پیشرفته تر می توانید یک جمله را که احیانا عنوان  مقاله است، به صورت کامل انتخاب و برای جستجو وارد کنید.
به خاطر داشته باشید که استفاده از واژگان رایج مثل ضمایر، افعال و... چه در زبان فارسی و چه در زبان انگلیسی نمی تواند بعنوان یک واژه کلیدی مهم به حساب آید چرا که استفاده از آنها آنقدر زیاد است که دیگر تاثیری در جستجو ندارد.

نحوه ورود كلمات كليدي و استفاده از عملگرها:

در صورتی که تنها مایلید یک کلمه را جستجو کنید نیازی به استفاده ازعملگرها ندارید اما معمولا برای حصول نتیجه دلخواه نیاز به انتخاب و جستجوی چند واژه به صورت همزمان است.ساده ترین راه برای جستجوی چند واژه، ورود همه آنها ولی با فاصله ای بین کلمات است برای نمونه با جستجوی عبارت
WORD1 WORD2 صفحات یا متونی که در بخشی از آنها کلمات WORD1 و WORD2 استفاده شده باشد در نتیجه جستجو ظاهر خواهد شد. توجه کنید که در این حالت کلمات می تواند در هر جای صفحه باشند و حتما در کنار هم نیستند.
همانطور که در بالا اشاره شد ورود کلمات با فاصله و در کنار هم یک روش ساده و مناسب برای جستجوی صفحاتی است که  کلمات کلیدی مورد نظر در آنها باشد. اما زمانی نیاز است که واژه ها عیناً و به همان ترتیبی که نوشته شده اند جستجو شوند برای نمونه می خواهید یک جمله را جستجو کنید یا بدنبال اطلاعات فیلمی مثل (
Terminator 3
) و یا حتی در جستجوی نام شخصی  هستید در این حالت می توانید با استفاده از امکانات موتورهای جستجو، نتایج دقیقتری را بدست آورید.
برای جستجوی دقیق چند کلمه کلیدی می‌بایست آنها را در بین کوتیشن قرار دهید برای نمونه "
Terminator 3" ، "X Men" ، "what is computer" ،"persian weblogs
" ، "صادق هدایت" و ...
در موارد بالا صفحات سایتهایی در نتیجه جستجو ظاهر خواهند شد که کلمات بالا دقیقاً و به همان ترتیب بین کوتیشنها در متن آنها آمده باشد.
 

 استفاده از عملگرهای منطقی برای جستجو در وب:

جستجو در اینترنت یک فن است و افراد موفق در این زمینه کسانی هستند که نهایت توانایی جستجوگر مورد علاقه خود را بدانند.
یکی از قابلیتهای جستجوگرهای پیشرفته امکان استفاده ازعملگرهای منطقی درعبارت جستجو است .

معرفی عملگرهای منطقی (بولی ) جستجو :

عملگرهای و ( AND ) ، یا (OR ) ، و نه( NOT ) 


 یکی از موتورهای جستجویی که از عملگرهای  منطقی فارسی (عملگرهای و ، یا ، ونه ) استفاده می کند جستجوگر پارسیک  است .


عملگر  و  و یا + و یا AND :
با استفاده از این عملگرها در بین دو واژه می توانید برای جستجوگر تعیین کنید که به دنبال صفحاتی بگردد که دو واژه فوق در آنها باشد (در واقع واژه اول و واژه دوم در محتوای صفحات باشند) . در صورتی که واژه ها را  با فاصله  و کنار هم بنویسد نیز نتیجه ای مشابه با استفاده از این عملگر خواهید داشت.بنابراین معمولا نیازی به استفاده از این عملگر نمی باشد.
مانند iran+culture ، iran and culture ، iran culture    و یا  فرهنگ و ایران ،  فرهنگ ایران 

عملگر   یا  ویا  | ویا  : OR
با استفاده از این عملگرها و استفاده از آن در بین دو واژه می توانید برای جستجوگر تعیین کنید که به دنبال صفحاتی بگردد که یکی از دو واژه فوق در آنها باشد (در واقع واژه اول یـا واژه دوم در محتوای صفحات باشند) .
مانند iran | iranian و یا iran or iranian و یا   ایران یا ایرانیان 

عملگر  نه  ویا  : ANDNOT
استفاده از این عملگر به شما توانایی جستجوی صفحات وبی را می دهد که در آن یک واژه مشخص باشد اما محتوای آن  صفحه شامل یک واژه بخصوص نباشد.(در واقع واژه اول باشد اما واژه دوم نباشد).
مانند  iran andnot farsi ویا   ایران  ونه فارسی

توجـه:
در صورتی که مایلید جمله‌ای را جستجو کنید که در آنها کلمات و یا حروف عملگرهای منطقی آمده است
مانند AND و یا ونه ,... و می خواهید که این کلمات عیناً جستجو شوند و نه به عنوان عملگر در جستجو تاثیر داشته باشند، می توانید عبارت خود را داخل کوتیشن قرار دهید .
مانند "Love and Hate" و یا "عشق و نفرت"
 توجه : جستجوگرپارسيك نسبت به استفاده از حروف بزرگ یا کوچک در کلمات حساس نیست و این در مورد عملگرها نیز صدق می کند.
برای مثال در عبارت (Iran And iranian , IRAN AND IRANIAN ) یک نتیجه را خواهند داد.

فهرست پايان نامه ها


منوي كاربر


پيوند هاي مفيد


لينك هاي مفيد


صفحه اصلی | تماس با ما | نقشه سایت 
©2008 Ferdowsi University Of Mashhad.